Skip to content

ERASMUS +

proje faaliyetlerimiz

 

 

Organizasyonumuz ” Okul Yöneticileri Dayanışma Derneği ” İngilizce’de ” Eğitim yöneticileri dayanışma derneği ” anlamına geliyor. OYDER, eğitim sorunları ve artan her türlü işle ilgili işlerde yer alan yarı resmi bir sivil toplum kuruluşudur. eğitimin kalitesi. Üyelerimiz eğitim alanında okul yöneticileri, öğretmenler, akademisyenler ve genç insanlardır.

Kısa adı OYDER olan Derneğimizin merkezi Afyonkarahisar’dadır. Sivil toplum örgütüdür ve özellikle eğitim ve öğretim alanında olmak üzere tüm sosyal, mesleki ve ekonomik alanlarda kalkınma, dayanışma ve yeniliği hedeflemektedir. derneğimizin diğer amaçları: eğitim bölgesinde daha iyi bir yaşamın temeli olarak Avrupa ve evrensel değerler konusunda farkındalık yaratmak; yaygın eğitim bağlamında kullanılan araçları ve yenilikçi felsefeleri araştırmak; 21. yüzyılın hedeflerine ulaşmak için çalışmak. Derneğimizin üyeleri genellikle eğitim kurumlarında çalışan yöneticiler, öğretmenler ve diğer personelden oluşur ve ayrıca üniversitenin eğitimcisi olacak gençlerin yoğun katılımı vardır. Derneğimizin genel amacı: eğitim; genç insanlar; dezavantajları ve tüm alanlarda toplum (profesyonel, sosyal, kültürel, yasal vb.) ve paydaşlarının dayanışmasını sağlamaktır.

Bu bağlamda, derneğimiz aynı zamanda AB tarafından hibe sağlanan Erasmus+ programı dahilinde projelere de aktif bir şekilde katılım sağlamaktadır. Kurum olarak temel aldığımız en önemli ilkelerden biri ise, gençlere ve genç nüfusa Avrupa vatandaşlığı kavramlarını ve uluslararasılaşmayı edindirmektir. Bu yüzden, en büyük amaçlarımızdan biri de Erasmus+ projelerine daha fazla katılım sağlamaktır.

 

 

 

Our Association, whose short name is OYDER, is headquartered in Afyonkarahisar. It is a non-governmental organization and aiming at development, solidarity and innovation in all social, professional and economic fields, especially in the field of education and training. Other aims of our NGO are: to raise awareness on European and universal values as the basis for a better life in the education zone; to explore the tools and innovative philosophies used in the context of non-formal education; to work towards achieving the goals of the 21st century. The members of our association are usually composed of administrators, teachers and other personnel who work in educational institutions, and there is also intensive participation by young people who will become educators of University. The overall goal of our association is: education; young people; disadvantages and the community in all areas (professional, social, cultural, legal etc.) and to ensure their stakeholders’ solidarity.

 

 

Our study subjects are to organize training activities such as courses, seminars, conferences and panels, to provide information, documents, documents and publications necessary for realization of the purpose, to establish a documentation center and to publish its works in newspapers, magazines, to participate in national and international projects, to become a member of domestic and international associations or organizations and to cooperate with them on project basis, to participate in national and international projects, Educational activities (innovative educational philosophies, educational and teacher support, racism and xenophobia in schools, human rights principles and active citizenship, refugees, disadvantages, problems of immigrants, European citizenship and awareness, educational programs on the basis of institutions and institutions with a focused non-formal education method); Cultural events (conferences, seminars, Cineforums, concerts, art exhibitions and various events); Cultural events (European Union programs and youth mobility, education in international conventions, promotion of Turkish culture and education abroad, tourists and foreigners, EU Youth programs), Regional promotion (culture, tourism, artists, tourism, sports Activities), promoting foreigners and tourists. and to assist or to support such activities, like those titles are available.

Özgeçmiş(Background):

 

Erasmus + 2016 2016-1-TR01-KA204-

011584

Erasmus+ ka1 Adult Education

 

2018 2018-1-TR01-KA104-033009

 

Erasmus + KA2 Adult Education

 

2018 2018-1-TR01-KA204-045326

 

Call: EACEA/21/2018

 

2020 Social inclusion and common values: the contribution in the

field of education and training

 

PROGEU